דף הבית | ההצגה יום יום | סדנאות והרצאות | הספר רק טילי מבינה | בתקשורת | המלצות | ביוגראפיה | צור קשר

תגובות על הספר : "רק טילי מבינה"

שלומית יקרה שלום

קראתי את הספר המקסים שכתבת ושוב התרגשתי.
כמו בהצגה שלך, הצלחת להעביר באופן חי כל כך את החוויה של לקויות למידה
בעלת מוטיבציה שרוצה כל כך להצליח בשביל עצמה ובשביל האנשים שאותם היא אוהבת.
נקווה שהספר יגיע למספר גדול של ילדים ולא רק אלו בעלי לקויות למידה.
אנחנו נעשה כמיטב יכולתנו בעניין זה.

בהערכה גדולה ובהצלחה   

ד"ר יהודית אל-דור
מנהלת גף לקויי למידה, שפ"י

-----------------------------------------------------------


ביקורת לספר, מעיתון לאישה.


-----------------------------------------------------------


רק טילי מבינה – שלומית רון

"אולי אני יכולה להגיד לארז שפרצו לנו הביתה וגנבו לי גם את המחברת?" קפצתי פתאום ושאלתי את טילי. "לא, בעצם זה לא רעיון טוב... מי ירצה לגנוב מחברות? אויש ... אם ארז יראה את שגיאות הכתיב שלי הוא יחשוב שאני מפגרת וכבר לא יחייך אליי. אוף, הלוואי שהייתי יכולה לעזור לו ולתת לו להשלים את החומר מהמחברות שלי בלי להתבייש בעצמי ובכתב שלי. זה הדבר שהכי הייתי רוצה בעולם."  

(מתוך: "רק טילי מבינה" / שולמית רון)

בשוק הישראלי יש מגוון רחב של ספרים לילדים ולנוער. ספר תפקידו לחשוף ולסחוף את הקורא לעולם שונה ובזה ערכה המוסף של הקריאה. דבר שיישאר עם הקורא עוד זמן רב לאחר הקריאה עצמה. "רק טילי מבינה" – שלומית רון הוא ספר החודר ללב פנימה . ספר המאיר באור קצת אחר רגשות, מחשבות ופחדים של ילדה, הנשארים בלב הקורא זמן רב אחר כך.

בעולם הילדים לא טוב להיות חריג. השוני יש בו על מנת לערער את הביטחון והדימוי העצמי. ילדים בד"כ אומרים את אשר על ליבם ללא יכולת הבחנה ברגשות של האחר. המצב נורא עוד יותר כאשר המורה ואף ההורים אינם מודעים למצב.

הכאב הזה נספג פנימה. מחלחל למקומות אפלים. הוא פוגע בכל, בחדוות החיים, בדימוי העצמי ואף במערכת היחסים של הילד עם בני גילו. הכאב הזה מלווה שנים רבות לאחר ילדותו. לעיתים לא יעלם לעולם.

בספרה כותבת שלומית רון באומץ רב על ילדה הסובלת מקשיי למידה. העולם סביבה לא מבין. כולם חושבים כי בעצם היא עצלנית. היא לא מוצאת נפש אדם לדבר איתו על הכאב שבה. אף אחד מלבד כלבתה האהובה המשמשת לה כחברת אמת.

הילדה חווה משברים בגין הדברים הכי שגרתיים ונורמאלים. עבור חבריה זה עניין של מה בכך. אבל עבורה זו טראומה של ממש. פחדים, חששות, משבר ואף התחמקות ושקרים הם מנת חלקה. כל זאת בעקבות חוסר ההבנה של הסביבה על ליקוי הלמידה שממנו היא סובלת.

הספר מרגש עד דמעות. מסופר מפי עולמה של ילדה. התקוות, האכזבות, תחילת ההתבגרות, יחסיה בינה לבין יתר הילדים תחת עננה של חוסר בטחון מוחלט, שבעצם אין לו שום צדק.

"רק טילי מבינה" הוא ספר חובה לכל הורה וילד בחברה המבקשת סבלנות כלפי השונה. ראית האחר, הבנה של שוני מכל סוג שהוא, עזרה לזולת, רגישות הן רק חלק מהמסרים הכל כך חשובים שהספר מעניק לקורא. מפיה של ילדה אחת ניתן להבין את סבלם של כל כך הרבה ילדים שהתמודדותם היום יומית שונה מעט מזו של חבריהם.הזדמנות נדירה להיכנס לעולמם העשיר, מלא הרגש, המחשבות ובעיקר הרצון להיות שייכים. 

 קרא, התרשם, אהב, וממליץ בחום י.מ.ה      

על הספר מפי המחברת:קרן לא תשכח לעולם את ליל הסדר ההוא שבו גילתה לכולם את הסוד הגדול...

"שנאתי את הקול המגמגם שלי ורציתי פשוט להיעלם מעל פני האדמה. לא הצלחתי להמשיך לקרוא והשתתקתי. עוד רגע גם אפרוץ בבכי. תירגעי אמרתי לעצמי, אל תבכי פה מול כולם, נסי שוב..."

זהו סיפור נוגע ללב של ילדה המתמודדת עם קשיים חברתיים, משפחתיים ולימודיים הנוגעים להיותה לקוית למידה.

טילי היא כלבת הסודות שלה.

תמר היא חברתה האמיתית וארז התלמיד החדש בכיתה הוא באמת ילד מיוחד.

לקריאת הביקורת באתר קפה דה מרקר לחץ כאן
כל הזכויות שמורות לשלומית רון - טלפון להזמנות 052-2363114 קואליטי נט - בניית אתרים